Odborný zájezd do Velké Británie 2024

V polovině září zorganizovala firma Inplem ve spolupráci se šlechtitelskou firmou Cogent odborný zájezd pro několik chovatelských nadšenců z Čech do Velké Británie.

Firma Cogent byla založena v polovině 90. let a sídlí ve městě Chowley nedaleko Chestru ve střední Anglii. V dnešní době je tato společnost jedním z předních britských dodavatelů inseminačních dávek skotu a obchoduje přibližně se 40 státy po celém světě. V roce 2017 Cogent navázal úzkou spolupráci s STGenetics a od té doby nejen rozšířil nabídku býků, ale také získal řadu inovací, včetně nových technologíí. Mimo jejich nabídku býků se také specializují na poskytování služeb chovatelům dle jejich individuálních potřeb.

I my jsme měli možnost navštívit jejich inseminační stanici a laboratoře a velmi laicky řečeno jsme viděli ,,vznik“ inseminační dávky téměř od samotného odběru k zmražení, včetně kontrol, které probíhají před expedicí.

Cogent je mimo jiné také předním představitelem technologie sexování spermatu.

A právě sexování spermií bylo velkým a zajímavým tématem.

Sperma se sexuje pomocí fluorescenční metody, která je založena na rozdílném obsahu DNA v chromozomech. Chromozom X je věší než chromozom Y a proto samičí spermie obsahují o 3,8% více DNA než spermie samčí. Každá spermie se obarví fluorescenčním barvivem. Živé buňky přijímají přes buněčnou stěnu fluorescenční barvivo do sebe. Spermie pak prochází jednotlivě flow-cytometerem a paprsek laseru rozezná podle intenzity světla, zda se jedná o samičí či samčí spermii. Čím více svítí, tím je větší pravděpodobnost, že se jedná o samičí spermii. Zároveň laser rozezná i mrtvé buňky, které vůbec nesvítí.

V laboratoři takto zvládnou zpracovat 9-12 ejakulátů za den.

sexovani

Po každém zamrazení takto vysexovaných inseminačních dávek se 1 dávka rozmrazí na zkoušku. Kromě toho, že se zkoumají základní parametry jako u konvenčích inseminačních dávek (množství spermíí, aktivita, tvar…) tak sexovanou ID zkouší i zpětně vysexovat, jestli opravdu obsahuje garantovaný podíl spermií. O každé takové kontrole v laboratoři natočí 25-ti vteřinové video, které je zasláno do Ameriky do Stgen, kde ještě překontrolují kvalitu ID. Negativní nebo pozitvní opověď z STgen přichází do 48 hodin. Mezitím jdou již vyrobené ID na 30 dnů do karantény.

V současné době Cogent produkuje sexované sperma v nejvyšší možné kvalitě Ultraplus High Purity, která zaručuje pravděpodobnost narození jalovičky po sexovaném býkovi 96-97%. A zároveň díky technologickému vývoji a šetrnosti, s níž jsou spermie sexovány, se úspěšnost zabřeznutí použitím sexované dávky (při použití správných inseminačních postupů) téměř vyrovnává dávce konvenční.

Na závěr jsme měli možnost vidět to hlavní, bez čeho by výroba žádné inseminační dávky, ať už sexované nebo konvenční nebyla možná. Byla to přehlídka býků, kterou pro nás Cogent připravil.

Býky zde do inseminační stanice přijímají nejdéle ve 4. týdnech věku, takto brzy je to proto, že chtějí mít kontrolu nad jejich zdravotním stavem, tělesným vývojem, krmením a také si ho chtějí vychovat, aby s ním byla dobrá manipulace. Jak sami říkají: „Chování, charakter a ovladatelnost býka je zásadní, ani sebelepšího býka bychom si nenechali, kdyby nespolupracoval. Pro nás je býk na stejné úrovni jako kolega“. Zaujalo nás také, že při přehlídce býky vodí i ženy, a je to prý proto, že někteří býci na ženy reagují lépe a cítí z nich klid.

Měli jsme tak možnost mimo jiné vidět i býky jako jsou Wallace, High Calibre, Harvey, Rock Red, tyto býky máme aktuálně v nabídce.

Cogent Beef Breeding Program

Firma Cogent je také velkým průkopníkem programu Beef on Dairy, kdy jsou na dojné krávy pouštěni masní býci vhodní ke křížení. Program Cogent Beef je navržen tak, aby reagoval na stále se zvyšující poptávku po inseminačních dávkách masných býků vhodných k použití na dojné krávy. V rámci šlechtitelského programu jsou masní býci šlechtěni speciálně za účelem připouštění na dojné krávy a jsou ve stádech dojeného skotu prověření. Vyhovují tedy i jejich požadavkům jako jsou: zabřezávání, snadnost telení a délka březosti.

20240909 153623

Jedním z produktů spadajících do tohoto programu jsou inseminační dávky označené jako TRIPLE IMPACT. Jedná se o směs spermatu od 3 býků v jedné inseminační dávce. Z důvodu rozdílné délky kapacitace jednotlivých býků se tak prodlužuje schopnost oplození ID, díky čemuž se i zvyšuje březost v řádu o 10-15%.

Většinou se jedná o směs spermatu býků plemene angus, či belgické modré. V zahraničí jsou však používány i směsky různých plemen, což není u nás ale zatím povoleno.

Tento progresivní program nám byl představen i na vlastním šlechtitelské a produkčním chovu Cogentu.

Chov čítá 2500 dojnic a je vzorem toho, jak by měla vypadat šlechtitelská práce a efektivní využívání krav.

Nepoužili zde od roku 2017 jedinou konvenčí ID holštýnského býka. Od roku 2019 plošně genomicky testují. Klasicky na lepší zvířata používají sex. ID holštýn a na horší krávy masného býka vhodného pro křížení. Maso dodávají do obchodních řetězců, které se už zajímají nejen o to z jakého plemene maso je, ale i konkrétně po jakém býkovi. Souvisí to i s průzkumem podle kterého si zákazníci hodně dlouho pamatují, pokud si koupí hovězí maso, které jim nevyhovuje a vrátí se k němu za delší dobu, než je tomu třeba u masa kuřecího.

Co se mléka týče, tak prioritou je tuk, který mlékárna hodně zohledňuje a naopak penalizuje za podprůměrný podíl bílkovin (3,2%). Proto se zde ve šlechtění zaměřují na složky, zdravé vemeno, malý tělesný rámec (=menší spotřeba krmiva a prostoru).

Na farmě se snaží o nízký ekologický dopad a co nejnižší uhlíkovou stopu. Nepoužívají sóju a do krmiva přidávají aditiva, která u krav snižují vylučování metanu. U každé krávy by to mělo snížit uhlíkovou stopu o 18%. A mléko s nízkou uhlíkovou stopou je mlékárnou a nakonec i zákazníky zvýhodňováno. Toto se ovšem dá praktikovat pouze v intenzivních systémech, aby to fungovalo, musí kráva aditiva požít každé cca 3 hodiny, což by na pastvě bylo těžko proveditelné.

Kruhovou 60-ti místnou dojírnu obsluhují dva roboti. Kdy jeden je u vstupu a čistí struky a druhý u výstupu desinfikuje, stroje nasazují 2 dojiči.

20240910 120549

Stejně jako na předchozích farmách mají krávy obojky s respondéry, které kromě příjmu krmiva a kondice krávy hlídají i říje. Hormony používány pouze léčebně a to jen u 10% krav.

Kromě již popsaného výše, jsme měli možnost navštívit 3 mléčné farmy a závěrem jsme se zúčastnili výstavy UK Dairy Day 2024. Zde byla ukázka nejlepších plemenic plemen Jersey, Brown Swiss a Holštýn.

20240911 151938

Dovolujeme si za všechny zúčastněné říct, že zájezd do Velké Británie byl pro nás velmi inspirativní, teď už zbývá se jen pokusit převézt nové poznatky do praxe.

 

Fotogalerie

Jana Hlavničková a Aneta Svitáková

VÝPIS ČLÁNKŮ

GALERIE

Obrázky z Farmy

INPLEM s.r.o.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 29128013

DIČ CZ29128013

INPLEM ANIMAL SERVICE s.r.o.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 218 38 364

DIČ CZ21838364

Farma Tehov

Ing. Petr Zajíček

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 437 54 848

DIČ CZ 6801171795

EQUITEAM FARMA TEHOV z.s.

Jezdecký klub a spolek přátel Farmy Tehov.

Dlouhá 311, 251 01 Tehov

Česká Republika

IČO 9327886

Není plátce DPH