V polovině dubna jsem byl poctěn pozváním k judgování na národní výstavě Malty – Agri Fair 2024. Již téměř 20 let spolupracuji s řadou farmářů na celé Maltě a řada těch nejlepších chovů je postavena na zvířatech dovezených z České republiky. Logickým vyvrcholením této spolupráce bylo právě pozvání k hodnocení dojných krav, ovcí a koz na této nejprestižnější výstavě v zemi.
Pro mě to byla velká výzva! Pohybuji se okolo výstav již velmi dlouho, ale většinou v pozici organizátora, komentátora nebo fitéra. Rozhodovat však množství skupin a plemen a svá rozhodnutí řádně zdůvodnit v angličtině bylo pro mě náročné, ale dle reakcí publika i organizátorů jsem to zvládl dobře.
Perfektní organizace
Celá výstava byla umístěna ve dvou obřích klimatizovaných stanech uprostřed ostrova Malty v těsném sousedství Národního fotbalového stadionu. Jeden stan byl plný různých dodavatelů krmiv, technologií, pěstitelů, producentů potravin atp.. Druhý stan byl pouze pro zvířata a bylo zde umístěno úvazové stání, zázemí pro chovatele, krásné prostorné předvadiště a tribuny. Přiznám se, že jsem dopředu očekával spíše, že se pár chovatelů sejde někde na louce, rozdělí se ceny a bude hotovo. Proto mě opravdu překvapila úroveň výstavy po všech stránkách.
Vysoká návštěvnost dokazuje mnohé
Povzbudivá byla i velká účast návštěvníků, která ukazuje zájem veřejnosti o farmáře a produkci potravin přímo na Maltě. Během dvou dní výstavy prošlo bránou výstaviště přes 40 000 návštěvníků! Celkově žije v zemi okolo 540 tisíc obyvatel, a tak pokud by v Čechách byl podobný zájem veřejnosti navštívilo by například Národní výstavu v Brně cca 830 tisíc domácích návštěvníků!
Dojnice všech plemen i soutěž juniorů
Dojným kravám předcházela soutěž dětí a juniorů v předvedení skotu, která byla podobně jako u nás rozdělena do skupin dle věku. Potěšitelná byla velká účast (celkově 32 soutěžících). Množství dětí a mládeže se prolínalo celou výstavou a je to jistě dobrá zpráva pro budoucnost zemědělství na Maltě. Početně dominoval holštýnský skot s velkou oblibou v červené variantě (RED). Kvalitativně však nezaostávaly ani jerseyky a brownswisky. Celkově bylo předvedeno 46 krav z populace cca 8000 krav chovných na Maltě.
Představily se i ovce a kozy a to na vysoké úrovni
Soutěž ovcí a koz se zúčastnilo cca 80 zvířat každého druhu. Nejvíce populární jsou zde dojná plemena, a tak vlastní soutěži krásy předcházela tradiční soutěž ve 24hodinovém nádoji u ovcí a koz, který probíhal ručně na vyvýšeném pódiu pod dohledem komise rozhodčích. U koz zvítězila sánská plemenice s nádojem 8,6 litrů a u ovcí plemenice domácího plemene s nádojem 7,4 litrů.
Vlastní výstavu jsem posuzoval společně s renomovaným francouzským judgem Guillaume Crépet dle klíče lichá, sudá. Tedy on po konzultaci se mnou rozhodoval každou lichou skupinu bez ohledu na to, jestli se jednalo o základní kolo, semifinále nebo finále a také si ji okomentoval do mikrofonu. Každou sudou jsem potom zase naopak rozhodoval a komentoval já.
O vysoké chovatelské úrovni svědčí i to že všechna zvířata byla předváděna na obojcích ve volném předvadišti. Zvířata byla velmi pokojná a skvěle připravena na předvedení.
Mile mě překvapilo, že Malta má 2 národní plemena dojných koz a 2 národní plemena dojných ovcí, které mají zajímavé vlastnosti, exteriér a jejich populace je života schopná a stabilizovaná.
Celá akce byla velmi dobře připravená a od všech účastníků sálala radost a odhodlání pokračovat v hospodaření i výstavách.
Přeji tedy Maltským chovatelům, kteří opravdu nemají lehké chovatelské podmínky spoustu chovatelských úspěchů a stabilitu jejich farem i v budoucnosti.
Fotogalerie
Nabízím také fotogalerii z akce k nahlédnutí v našem albu nebo na stránkách maltského organizátora.
Petr Zajíček