Americké plemenné hodnoty jsou tu. Od úterního odpoledne je zaníceně zkoumají snad všichni plemenáři a chovatelé holštýnského skotu, kteří se zajímají o trendy a cesty k efektivnímu chovatelství.
Captain už pošesté #1 mezi býky proveřenými na dcerách
Zkrátka: wow! Captain poprvé obsadil první příčku TOPu už v srpnu 2022, tehdy ještě jako mladý býk s genomickými plemennými hodnotami, index gTPI tehdy měl +3075. Genomika nanahradí věšteckou kouli a představuje "jen" jakýsi příslib reálných plemenných hodnot. Kde je konec mnoha a mnoha dalším býkům, kteří v srpnu 2022 vypadali bezvadně?
Jenže Captain je z velice zajímavé rodiny Peak Menna Ahead 850-ET EX-91 a jeho otcem je Charl - oba dva už dali holštýnským šlechtitelům a plemenářům už řadu povedených potomků a v tomto případě se jejich spojení prostě povedlo.
S prvními několikami desítkami dcer v laktaci při dalších plemenných hodnotnách 12/2022 Captain nepropadl, ale naopak vyskočil o celých 139 bodů TPI! S posledními PH 08/2024 už nabízí prověření na více než šesti tisícovkách dcer v bezmála tří stech stádech a jeho plemenné hodnoty zatím stále jen stoupají na nynějších +3331 bodů TPI a NM$ +1408.
V České republice dcery Captaina dokončily normované laktace průměrně na téměř 12 000 kg mléka s krásným podílem tuku 4,05 % a bílkovinou 3,39 %. Dále se vyznačují opravdu výborným exteriérem, perfektními vemeny i plodností.
Stále platí, že Captain byl a je mimořádně poptávaný býk, proto jeho cena odpovídá kvalitě a navíc celosvětová poptávka po něm limituje jeho dostupnost pro české chovatele. Je zde ale dostupná celá řada jeho synů (Maxx, Earl, Redlea RC, Jerick, Lucious P, Delaine, Septimus) a vnuků (Thorson, Darth Vader, Drumroll, Matador, Rad, Morris RED, Monarch, Roddie PP), nebo řada bratrů.
Americké plemenné hodnoty v číslech
Na webových stránkách americké holštýnské asociace lze nalézt od úterního odpoledne TOPku prověřených býků. Své pozice si nadále drží nebo dokonce zlepšují Tampa (+3110 TPI), Rapid (+3053 TPI), Miami (+ 2968 TPI), Betterment (+2983 TPI), Dykstra (+ 2984 TPI) nebo Eppy (+3031 TPI), jehož dcera Chorusic Eppy Lucille 78 ET je dle nejnovějších čísel 17. nejlepší na světě a vůbec nejvýše hodnocená Eppyho dcera mimo USA. V průměru si býci umístění v TOPu polepšili o
- TPI +24 (býci z dílny STGenetics +35 - představují 21% býků v TOP 100)
- NM$ +17
- mléko +106 lbs (+48 kg)
- tuk +1,06 lbs (+0,73 kg)
- bílkovina +3,5 (1,56 kg)
- DPR -0,1, CCR +0,2
Záměrně zde uvádím vedle mírného zhoršení DPR také zvýšení Cow Conception Rate (CCR). Chovatelé a nakonec i šlechtitelé jsou tradičně často velmi zaměření na DPR. Způsob kalkulace DPR ale nepočítá s variantou záměrného prodloužení servis periody u vysokoprodukčních holštýnek. Dochází zde tedy k penalizaci a zdánlivému zhoršení fertility dcer těch nejlepších býků - čistě z toho důvodu, že jejich vysokoprodukční a fertilní dcery jsou stále častěji zapouštěny později.
Tradičně pak o den později byla publikována TOP 200 mladých genomických býků. Z nich je pro české chovatele v naší nabídce dostupný již zmíněný Darth Vader, Drumroll a další určitě přibudou. Věříme, že nás v tomto náš plemenářský čuch opět nezklame a tito mladí býci a jejich dcery budou těšit nás a naše chovatele stejně, jako dnes Captain.
Co nového najdeme mezi indexy na profilu býků u STGenetics
Vy, kteří sledujete býky na stránkách americké STgenetics, možná zaznamenáte doplnění a změnu rozvržení některých plemenných hodnot a indexů. Jsou to ECO$, Effective Milking Speed, Boxtime, Milking Speed a RCI. Jak je číst? Zkusím to prakticky zjednodušit.
ECO$ je ekonomický index, který je podobný velmi poptávanému NM$. Rozdíl ve výpočtu je v tom, že do ECO$ je vedle produkce významně započten také EcoFeed, jehož dědivost byla stanovena na 21 % a spolehlivita od doby, kdy je sledován a počítán (10 let), stále roste. Ekonomika není vysoká produkce, ale poměr vstupů a výstupů. Jalovice a krávy s vyšším EcoFeed na stejnou intenzitu růstu a později na stejnou produkci spotřebují méně krmiva - počítáno za celý život plemenice. Proto ECO$, stejně jako $NM, dominantně započítává produkci tuku a bílkoviny, přiznává významnou váhu také dlouhověkosti, utváření vemen a končetin a také plodnosti krav, oproti $NM ale vysokým podílem započítává EcoFeed.
Efective Milking Speed udává množství mléka, které kráva nadojí za minutu strávenou v boxu dojícího robota. Průměr je 4,4 lbs a směrodatná odchylka 0,54 lbs.
Milking Speed udává naproti tomu množství mléka, které kráva vyprodukuje za minutu dojení. Průměr je 7,2 lbs a směrodatná odchylka 1,24 lbs.
Boxtime udává čas v minutách, který kráva stráví v boxu dojícího robota. Průměr je 7,6 minuty na návštěvu, směrodatná odchylka je 1 minuta.
Robotic Cow Index (RCI) kombinuje výše zmíněné znaky do jednoho indexu a udává tak vhodnost pro dojení robotem celkově - z hlediska rychlosti průchodu robotem. Průměr je 5,0 a směrodatná odchylka 1,0. Tedy, kdo využívá k dojení robota nebo jeho pořízení plánuje, shledá později jako výhodu, když si bude vybírat plemeníky a nechávat si přednostně jalovice, které mají RCI alespoň kolem průměru nebo výše.
Eco2 je enviromentální záležitost - říká nám, o kolik tun skleníkových plynů za život plemenice vyprodukuje. V současné době spíše informace a my v INPLEMu skutečně doufáme, že to tak zůstane a že se nikdy nedočkáme emisních povolenek na krávy. Ale kdo ví? Možná, že i zde štěstí bude přát připraveným.
Magdalena Zajíčková