Pozorní milovníci, znalci a chovatelé si jistě všimli, že každé plemeno skotu má typické charakteristické vlastnosti. Jak je to možné? Čím je to dáno? Dlouho jsem si s tím i já lámal hlavu. Úplně mi to „docvaklo“ až při návštěvě ostrova Jersey před měsícem. Platí totiž modifikované úsloví: „jaký pán, takový pes“, resp. v našem případě „jaký pán, taková kráva“.
Ano, lidé si od nepaměti vybírali k chovu taková zvířata, která jim nejen dávala patřičný užitek, ale také taková, která jim vyhovovala svou povahou. Pochopitelně v každé části světa jsou lidé s odlišným temperamentem a jinou náturou. Dnešní kulturní plemena byla dříve po mnoho tisíc generací chována pouze v konkrétních regionech a teprve posledních cca 100 až 150 let jsou rozptylována do dalších částí světa. Z historického hlediska je to velmi krátký úsek vývoje plemen a tak některé vlastnosti, včetně těch psychických, zůstávají zachovány do dnešních dnů. Osobně se domnívám, že ani v budoucnu nebudou tyto rozdíly významně stírány, protože dnes, kdy je pohyb zvířat po světě veliký a snadný, si konkrétní plemena krav vybírají opět chovatelé podobných povah a ti pak nadále provádí selekci dle svého gusta a tedy i dle své povahy, byť často nevědomky.
Pokusím se své domněnky ukázat na konkrétních příkladech. Pro toho, kdo rád cestuje a poznává venkovské lidi v různých částech světa, to bude asi snáze pochopitelné.
Jersey: Pochází ze stejnojmenného ostrova v kanálu La Manche. Místní lid jsou milí, otevření, ohleduplní, pracovití, čistotní, hrdí, přátelští, zvědaví a sebevědomí. To jsou také základní charakterové vlastnosti jerseyek na celém světě.
BrownSwiss: Plemeno pocházející z Alp. Zdejší lidé jsou tvrdí, odolní, poctiví, chodiví, milují čerstvý vzduch a volnost, jsou skromní a přátelští. Přesně, jako krávy tohoto plemene kdekoliv na světě.
Holštýn: Původně Fríský skot. Za oblast vzniku je považováno Šlesvicko-Holštýnsko, sever Nizozemí a jih Dánska. Ano, je to oblast nejzdatnějších obchodníků, světoběžníků, kteří se dokázali vždy adaptovat v jakýchkoliv podmínkách, lidí, kteří chtěli vždy být těmi nejlepšími. Právě jako jsou holštýnky.
Fleckvieh: Za kolébku chovu je považována část Švýcarska, ale hlavně Bavorsko a severní Rakousko. Zdejší lidé jsou velmi tvrdohlaví, patriotičtí, nesnášenliví vůči „cizákům“, avšak hrdí a pracovití. Občas, když manipuluji či vyšetřuji krávy tohoto plemene, si vzpomenu, že právě v těchto oblastech se zrodil fašismus.
Zebu: Za oblast původu je považována jižní Asie (Indie, Pakistán). Lidé v těchto oblastech jsou klidní, důvěřiví, trochu leniví, často meditující, teplomilní. Také však skromní a nepořádní. Právě takový je i dobytek, které po tisíciletí chovají.
Highland: Pochází se skotských vřesovišť. Zdejší obyvatelé jsou otužilí, drsní a svérázní lidé, kteří se nebojí ničeho a vyžijí s málem. No a kdo zná highlandy, ten ví, že i oni jsou takové.
Charollais: Za původní oblast je považováno Burgundsko ve střední Francii. Lidé zde mají rádi pohodu, dobré víno, jídlo. Jsou přátelští, hrdí, sebevědomí, nezávislí. Neradi jsou jakkoliv omezováni. No prostě charolláci.
Takto bych mohl pokračovat dál a dál. Každý se může zamyslet a rozpomenout se na oblasti, které dobře znáte – vzpomenout si, jací jsou tam lidé a jaký je skot, který se u nich doma tradičně chovával.
Domnívám se, že tyto vlastnosti je dobré zohledňovat při výběru plemene pro chov, ale i při rozhodování na chovu o tom, na chovu jakého plemene chcete pracovat.
Samozřejmě na jakémkoliv chovu mohou být zvířata v klidu nebo vystresovaná, to je však věc lidí, kteří se o ně starají, ale genetiku nelze „přetlouct“ a tak výrazné rozdíly v povahách různých plemen čistokrevných krav budou přetrvávat i nadále.
Ing. Petr Zajíček