Jednou za pět let se posouvá genetická báze, ke které se vztahují oficiální plemenné hodnoty krav i býků zveřejňované. Pokud se bavíme o amerických plemenných hodnotách, tak v současné době se stále plemenné hodnoty vztahují k bázi 2015, od dubna 2025 porovnáváme zvířata na základě plemenných hodnot s populací v roce 2020. Co tato změna přesně přinese? Uvedu několik zjednodušených informací pro ty z vás, kteří se zajímají o plemenné hodnoty a od dubna 2025 uvidíte u všech býků někdy velké změny.
Změna báze v dubnu 2025
Proběhla změna, resp. posun báze u všech 49 individuálních selekčních znaků a významné posuny zaznamenáváme také u následujících inxedů.
Co to znamená v praxi? Např. zvýšení PH pro mléko nové báze o 750 lbs znamená snížení PH pro produkci lbs mléka daného býka o stejnou hodnotu. Uvedu příklad na býkovi Captain, současné americké TOP 1 prověřených býků. Pokud jste tedy zvyklí koukat u býků na $NM vysoko přes 1000 bodů nebo mléko přes 2000 lbs a podobně - bude třeba si tyto selekční kritéria poupravit na dalších pět let také ve svých hlavách.
A s čím se to vlastně porovnáváme? Jaké jsou přesně ty báze? Tyto údaje jsou kupodivu málo komunikované, ale jsou dohledatelné ve veřejných zdrojích americké holštýnské asociace nebo nalezneme oficiální CDCB data. V první tabulce naleznete data originální, v druhé tabulce je to převedeno na čísla pro nás "koukatelnější", tedy hmotnostní jednotky jsou v kilogramech.
Jaká tomu odpovídají čísla v naší české populaci holštýnek? V kontrolním roce 2019/2020 bylo v ČR 209 234 holštýek vKU s užitkovostí 10 226 kg, podíl tuku 3,90 %, podíl bílkoviny 3,41 %.
V současné době dle uzávěrek kontrol užitkovosti 2024 se průměrná užitkovost holštýnek v USA pohybuje okolo 12 722 kg mléka, 4,00 % tuku a 3,13 % bílkoviny. Pro porovnání v ČR je to 11 135 kg mléka, podíl tuku 3,81 %, bílkovina 3,38 %.
Změny ve výpočtu $NM
Pokud patříte mezi příznivce $NM jako hlavního selekčního kritéria, nejspíš Vás budou zajímat také změny, které se týkají jeho výpočtu. Od dubna 2025 index $NM klade vyšší váhu na produkci mléka a tuku, dále pak znakům jako jsou somatika, životaschnopnost, zdraví, průběh porodů. Nižší váhu naopak mají produkce bílkoviny, PL, utváření vemen, BWC, ranost a také RFI.
Nápadná je také změna ve váze znaků reprodukce. Nově budo zvýhodněny ve výpočtu HCR (heifer conception rate) a CCR (cow conception rate) na úkor DPR. Proč? CDCB tak reaguje na změny v managementu reprodukce farmářů. Index DPR ve výpočtu počítal s tím, že obecnou snahou farmářů je zapouštět krávy co nejdříve po porodu, resp. po puerperiu. Jenže vlivem šlechtění se průběh laktační křivky krav a také jejich užitkovost zvýšila natolik, že řada vysokoprodukčních kapacitních podniků záměrně přistupuje k prodloužení servis periody, záměrně tedy zapouštějí vysokoprodukční krávy později. Proč by to dělali? Protože vědí, že úroveň reprodukce ve stádě mají dobrou, nemusí se výrazně obávat toho, že by jim kráva nezabřezla. A také se jim mnohdy nevyplatí zasoušet krávy "tak brzy", když jim ještě dojí (nad)průměrné nádoje na konci laktace. Tato praxe se rozšířila už natolik, že se číslo DPR u býků, jejichž dcery jsou z hlediska produkce mléka skutečně nadprůměrné, snižovalo a to je poškozuje. Vypadá to pak, jako by jejich dcery snad byly méně plodné, protože zabřezly později.
Proto se v posledních letech dostává do popředí právě HCR a CCR, jejichž výpočet počítá s možností záměrného prodloužení sevris periody. A to je i důvodem k tomu, proč často vidíme, že u býků DPR a HCR, resp. CCR často vůbec nekorelují.
Je dobré toto mít na paměti, zejména pokud patříte mezi ty, kteří kladou znakům reprodukce značnou váhu při výběru býků do Vašich připařovacích plánů.
Magdalena Zajíčková
INPLEM s.r.o.
Zdroje pro další bádání:
- Changes and explanation by STG
- TPI Formula - April 2021
- Net merit as a measure of lifetime profit: 2021 revision
- National Dairy Genetic Index Update, Base Change Set for April 2025
- Genetic Evaluation Schedules