Dlouhá léta již sleduji, jak šlechtitelné poměrně přísně dělí chovatele a šlechtění do dvou směrů - ekonomické indexy nebo exteriér. Buď, anebo. Ale není to škoda? Obojí má přirozeně své (ne)výhody.
Šlechtění se silným fokusem na ekonomické indexy vede k ohromným produkčním schopnostem stáda, současně ale dochází ke změnšování kapacity zvířat a postupně se celkově zhoršuje exteriér. Naopak šlechtění s výrazným důrazem na výstavní exteriér vede k fixaci skvělých vemen, větší kapacitě zvířat a parádnímu zevnějšku, ale také k nižší užitkovosti na prvních laktacích (zpravidla na druhé nebo třetí dojde ke znatelnému zvýšení). Jenže když se tyhle dva směry drží dlouhodobě odděleně, dochází k rozdělení populace na dva odlišné typy zvířat, časem může dojít i k vydělení dvou odlišných plemen.
Někteří chovatelé správně identifikovali výhody i nevýhody obou směrů, ale až později na tuto poptávku zareagovali šlechtitelé. Teprve v poslední době plemenářské firmy nabízejí býky, kteří jsou z hlediska ekonomických indexů vhodní pro produkční stáda, ale současně zlepšují zevnějšek. Nejvíce jsou ceněny vlastnosti jako je kapacita, šířka zádě, šířka hrudníku, hloubka vemene a utváření zadního vemene. Pro tento směr vyváženého šlechtění se využívá pojem balanced breeding (BB).
Inplem takové býky v omezené míře využívá již dlouhá léta - v minulosti šlo o býky jako byli Rapid, Doc, Sound System, Delta-Lambda, Hanans, Luster P a jiní. Díky zvyšujícímu se zájmu začínáme jejich nabídku rozšiřovat a pro lepší přehlednost budeme takové býky označovat piktogramem vah. V současné nabídce se to týká býků
Celkově jde o velmi obsáhlé téma a na základě mnoha pozorování a statistik je to téma velice zajímavé, dala by se o něm napsat celá kniha. Já zde nebudu zabíhat do podrobností a spíše toto téma nabízím jako námět k zamyšlení a naši šlechtitelé jsou vám k dispozici pro hlubší diskusi.
Na závěr si dovolím jedno srovnání, možná úsměvné, ale nedávno mi tato paralela vytanula na mysli. Pro balanced breeding se využívá zkratka BB, kterou já mám psojenou také s Brigitte Bardot, která byla, podle mého názoru, také dobře "vybalancovaná". :-) Oplývala fantastickými schopnostmi na poli herectví, zpěvu i dalších, a její (dovolte mi tento zootechnický termín) "exteriér" byl také opravdu skvělý. Když si najdete nějaké její starší fotografie, věřím, že se shodneme, že byla o několik směrodatných odchylek nad průměrem populace. V letošním roce oslaví 90. narozeniny, takže i dlouhověkost je zde pozitivní. ;-)
Přátelé, nebuďme jen producenty mléka, ale buďme také zootechniky a chovateli. A ono se nám to v budoucnu vyplatí i ekonomicky!
Petr Zajíček